Programs in English

Thursday 24 September

9–9.40 am
How do we support the most vulnerable in the coronavirus crisis?
Participants: Ugo Gentilini, Ulrika Modéer, Anna Stenvinkel
Org: ForumCiv
The Global Square

10.05–10.30 am
The world can not afford a lost generation of youth
Org: ForumCiv
The Global Square

11.30–12 am
Digital culture, disinformation and media freedom in Eastern Europe
Participants: Ryhor Astapenia, Ilona Sologoub, Alina Zubkovych
Org: Östgruppen för demokrati och mänskliga rättigheter, Nordic Ukraine Forum
The Global Square

1.20–1.50 pm
Online Environmental Activism in Russia
Participants: Dmitry Shevchenko, Amanda Valentin, Tatiana Yulusova
Org: ForumCiv
The Global Square

1.55–2.25 pm
Africa after the Corona crisis: Digitalisation, Culture and Freedom
Participants: Mantse Aryeequaye, Ainehi Edoro, Görrel Espelund, Kajsa Hallberg Adu, Sean Jacobs
Org: The Nordic Africa Institute
The Global Square

6.30-7.15 pm
Art as an act of resistance
Participants: Anele Selekwa, Emma Gullstrand
Org: ABF
Folkbildningsscenen

Friday 25 September

11.00–11.30 am
Will democracy survive Covid-19?
Org: ForumCiv
The Global Square

1.20–1.40 pm
Ubuntu and the vision of global democracy
Participants: Heinrich Cyril Volmink, Petter Ölmunger
Org: Demokrati utan gränser
The Global Square

3–3.30 pm
Ministers of culture meet – Sweden and South Africa
Participants: Amanda Lind, Nathi Mthethwa, Hedda Krausz Sjögren
Org: Swedish Embassy in Pretoria
Bildung Hub

3–3.40 pm
The importance of grassroots movements in a sustainable esports ecosystem
Participants: Idun Isdrake, Chris Jonasson, Kelly Ong Xiao Wei, Ludwig Sandgren
Org: Göteborg & Co, Dreamhack, Rainy Lab, Playcentric Studios
Digital culture

Saturday 26 September

11.20–12 am
Religion and culture in the fight against sexual and gender-based violence in South Africa
Participants: Maria Bard, Zanele Makombe, Geral West Senior
Org: ACT Church of Sweden
The Global Square

12–12.20 pm
Counterforce – young women against violent extremism
Participants: Sofia Nordving
Org: Operation 1325
The Global Square

12.20–12.40 pm
Global news – South Africa
Org: The Global Square
The Global Square

12.40–1.20 pm
The fight against apartheid – what we did and what we learned
Participants: Sanna Eliasson, Tomas Ledin, Lindiwe Mabuza, Anna Sundström
Org: Olof Palme International Center
The Global Square

1.20-1.40 pm
Author dialogue – Maneo Mohale
Participants: Maneo Mohale, Louise Lindfors
Org: Afrikagrupperna
The Global Square

2–2.20 pm
Paths to developmental jobs
Org: FUF – The Swedish Development Forum
The Global Square

2.20–2.50 pm
Curing a hangover by removing monuments
Participants: Henning Melber, Thobejane Mmbatho, Nadira Omarjee
Org: The Nordic Africa Institute
The Global Square

2.50-3.05 pm
Author dialogue: Collective Amnesia
Participants: Koleka Putuma
Org: Rámus förlag
The Global Square

3.00–3.30 pm
Robert Plomin meets Anders Hansen
Participants: Robert Plomin, Anders Hansen, Emma Frans
Org: Natur & Kultur
Literature Festival

3.05–3.25 pm
South African wine – at what price?
Participants: Emil Boss
Org: Afrikagrupperna
The Global Square

3.25–4 pm
Victory of Community Healthcare Workers to improve their work
Participants: Ida Idonis, Patricia Makhubu, Doreen Mongale, Andile Ngema, Maria van Driel
Org: Jozi Book Fair
The Global Square

4–4.25 pm
Girls who flee – South Africa
Participants: Oskar Kollberg
Org: Save the Children
The Global Square

5–6 pm
Bodies Under Siege – spoken word & music from South Africa
Participants: vangile gantsho, David Klassen, Concord Nkabinde, Solly ”Soetry” Ramatswi, Phuti Sepuru, Christie ”FossilSoul” van Zyl
Org: Hear My Voice, Rámus, Palmecentret, The South African State Theatre & National Art Council
Room for Poetry

5–6 pm
Bodies Under Siege – spoken word & music from South Africa
Participants: vangile gantsho, David Klassen, Concord Nkabinde, Solly ”Soetry” Ramatswi, Phuti Sepuru, Christie ”FossilSoul” van Zyl
Org: Hear My Voice
The Global Square

Sunday 27 September

1.40–2.20 pm
A just transition towards sustainability
Participants: Ann Pettifor, Anna Sundström, Sofia Östmark
Org: Olof Palme International Center, Union to Union and ABF
The Global Square

4.45–5.15 pm
New York Studio: Jonathan Safran Foer – How you save the planet – one meal at a time
Participants: Jonathan Safran Foer, Malin Ekman
Org: Norstedts, Judisk kultur i Sverige
Literature Festival

4.45–5.15 pm
New York Studio: Salman Rushdie – Playful new interpretation of Don Quijote
Participants: Salman Rushdie, Björn af Kleen
Org: Albert Bonniers Förlag, Judisk kultur i Sverige
Literature Festival

5–5.30 pm
New York Studio: Valeria Luiselli – On the side of the weak
Participants: Valeria Luiselli, Martin Gelin
Org: Rámus
Literature Festival

5–5.30 pm
New York Studio: Ben Lerner – Desire, psychotherapy and angry, young men
Participants: Ben Lerner, Malin Ekman
Org: Natur & Kultur
Literature Festival

5.15–5.45 pm
New York Studio: Jacqueline Woodson – Family story with social passion
Participants: Jacqueline Woodson, Nina Svanberg
Org: Natur & Kultur
Literature Festival